Tak nám to zase začíná

27 / 08 / 2012

A že jich je hned několik. Na podzim nás čekají senátní a krajské a na začátku nového roku další - prezidentské. Rok a pár měsíců utekl jako voda a na billboardech, plakátech, v novinových článcích či jiných masmediálních výkladních skříních se opět objevují více či méně sympatické tváře usilující o přízeň voličů v následujících volbách. A že jich je hned několik. Na podzim nás čekají senátní a krajské a na začátku nového roku další - prezidentské. 

Své kandidáty představují jak skutečné politické strany, tak ti, kteří se stranami být necítí ať už proto, že prostě nemají žádné členy či podporovatele, a nebo proto, že to právě není úplně in. Další tváře chrlí více či méně politické spolky a více či méně nezávislá hnutí. Za hrozného skřípotu se k životu budí a z rakví zaprášených časem vystupují různé více či méně živé politické mrtvoly. Také krejčí se musejí ohánět, aby stačili ušít spoustu nových kabátů pro ty, kteří se před každými volbami rádi obléknou do nového – rádoby čistého – perspektivního a neokoukaného. I v Jablonci nám běhá pár takových, co by na zimu oblékli půl azylového domu.

 

Naši oranžoví kolegové zatím vedou o několik délek, tedy pokud se jedná o množství plakátů a slibů. Až se člověk musí zase divit, kde na to berou – tedy nejenom peníze, ale i invenci.  Místo zrušení poplatků u lékaře a slibování 13. důchodů mobilizují republiku církevními restitucemi a reformními tématy. Žádný z vítězů v následujících volbách tyto oblasti sice řešit nebude, ale na těch plakátech se to tak pěkně vyjímá.

Moc by mě zajímalo, proč ta témata pořád mění, když nic z toho, co slibují, nikdy nerealizují. Rád bych jim zdarma doporučil universální slogany: „Nikdo vám nedá více, než vám sociální demokracie slíbí“ nebo také, „ Nikdo (si) nerozdělí vaše peníze lépe než sociální demokracie“.

 

I naše strana modrého ptáka se na volby pilně připravuje. Volební rozpočty byly sníženy, jak velí doba. Hledají se nové cesty, jak za co nejméně peněz zahrát co nejvíce volební muziky. Připravujeme volební strategii a program, volíme priority.  Za naši jabloneckou oblast jsme jako nosná témata zvolili dopravní dostupnost a cestovní ruch. Dopravní dostupnost je pro nás totiž základní podmínkou jakéhokoli dalšího rozvoje. Ať už se to týká nových pracovních příležitostí nebo školství nebo zdravotnictví. Bez moderních dopravních komunikací se neobejdeme. Propojení Jablonce a Liberce, Liberce a Frýdlantu, dálniční propojení Liberce a Budyšína, modernizace železniční tratě Liberec – Tanvald – Harrachov a mnoho dalších. Tyto záležitosti se přímo či nepřímo budou týkat nové krajské reprezentace.

Pokud jde o cestovní ruch, ten je v našem regionu takříkajíc všude kolem nás, ale jeho potenciál je na rozdíl od našich sousedů v Německu či Polsku využíván velmi omezeně. Zde jsou pro nás hlavními tématy Jizerská magistrála; cyklostezka Odra-Nisa propojující pramen řeky, Jablonec, Liberec a Žitavu; kandidatura Ještědu do UNESCO a podobné projekty, které jsou uchopitelné alespoň v středoevropském měřítku. Kraj musí být tvůrcem propagace a nositelem projektů na této úrovni.

 

Protože celý náš volební program bude zveřejněn velmi brzy, nechci se už dále rozepisovat. Chtěl bych jenom ještě apelovat na ty, kteří mají pocit, že volit nemá cenu: „Volbám, kandidátům a programům věnujte alespoň zlomek času, jenž věnujete televizním seriálům. A o tom, komu svěříte na příští čtyři roky správu kraje, přemýšlejte alespoň tak, jako o bance, které svěřujete své úspory nebo od které si berete hypotéku.“ Už mnoho lidí zjistilo, že pěkná reklama a sladké sliby můžou přijít setsakra draho. Ty odstavce psané drobným písmem v příslušných smlouvách si totiž můžete s trochou životní zkušenosti přečíst mezi řádky na každém volebním plakátu. 

 

 

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy