Superhrubá mzda je zrušena

20 / 11 / 2020

ODS slíbila v roce 2017 voličům, že zruší superhrubou mzdu a prosadí daňovou sazbu 15%. Tento slib jsme v srpnu 2018 přetavili do návrhu zákona. V noci ze čtvrtka na pátek jsme svým hlasováním tento realizovali. Nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale jsem přesvědčen, že je správné. V České republice máme nejvyšší daňovou kvótu (součet všech daní) v historii. Cena práce je zatížena jedním z nejvyšších zdanění v Evropě. Bylo nutné s tím něco udělat.  Bylo nutné vrátit peníze lidem, kteří je vydělali.

Zdroje na tento krok hledejme v provozu státu, kterému v letech 2014 až 2019 vzrostly, díky ekonomickému růstu, příjmy z daní téměř o 400 mld korun.  ODS každý rok navrhovala škrty v rozpočtu ve výši plánovaného deficitu. Škrty, v desítkách miliard, které byly reálné, a jejich vliv na chod státu by byl spíše pozitivní. V následujících letech bude nutné tyto kroky realizovat.

A hledejme cesty, jak kompenzovat daňový výpadek obcím a krajům.

Jednou z nich je změna rozpočtového určení daní, další jsou covidové peníze z Evropy.

Podpořme těmito penězi investiční aktivitu obcí, měst a krajů. Zjednodušme jim výkon jejich funkce, aby mohly ušetřit na provozních nákladech.

Udělejme z krize příležitost, nechme peníze v kapsách lidí, kteří je vydělali. Tyto peníze budou palivem v motoru budoucí prosperity.

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy