Proslov k 72. výročí konce II. světové války

08 / 05 / 2017

Svoboda není nikdy dále než jednu generaci od vyhubení. Tato slova prezidenta spojených států Ronalda Reagana si dnes můžeme připomenout a v této souvislosti se i ptát, kolik generací je potřeba, aby se zapomnělo na hrůzy jedné velké války. Kolik generací je potřeba, aby se zapomnělo, jak ta válka začala, probíhala, jaké byly její důsledky.

Jak dlouho trvá, aby příběhy obyčejných lidí, jejichž hroby jsou dnes okolo nás, přebily příběhy hrdinů, které glorifikují jednotlivce a zapomínají na smrt tisíců, na smrt těch, kteří nechtěli být hrdiny, kteří chtěli žít svůj obyčejný život.

Tyhle obyčejné příběhy se nesmí zapomínat tak jako dluh, který dlužíme nejenom obětem rýnovického zajateckého tábora, ale i všem kteří položili své životy za naši svobodu. A jsme povinni tento dluh splácet tím, že tu historickou paměť budeme předávat našim dětem a následovníkům.

Vysvětlovat jim, že mír a svoboda není samozřejmost, že stojí na nejvyšších pozicích našich hodnot a když máme to štěstí, že za ně nemusíme bojovat se zbraní v ruce, tak je naší povinností odpracovat, aby v naši zemi byly tyto principy garantovány i pro příští generace.

 

Petr Beitl, primátor

 

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy