Projev primátora města Jablonec nad Nisou Petra Beitla

31 / 10 / 2016

„Tak, a to nejhorší máme za sebou,“ řekl si Tomáš Garrigue Masaryk, když v roce 1918 četl první zákon nové republiky, zákon o zřízení samostatného státu československého. „Teď už je to jen na nás.“ A národ v ulicích jásal a rozbíjel symboly habsburské monarchie.

„To nejhorší máme za sebou,“ pomyslel si Edvard Beneš, když se po ukončení druhé světové války v roce 1945 vracel na Pražský hrad. A národ jásal a strhával vlajky s hákovými kříži a říšské orlice.

„To nejhorší máme za sebou,“ řekl si Václav Havel po sametové revoluci, při usednutí do prezidentského křesla v roce 1990. A národ slavil, v ulicích strhával komunistické hvězdy, srpy a kladiva a posílal do depozitářů sochy Lenina i jeho následovníků.

Úmyslně jsem vynechal šedesátý osmý rok, tam si to Alexandr Dubček ani říci nestihl.

To nejhorší už máme za sebou.

Dva roky před stoletým výročím vzniku naší republiky se můžeme ptát, jestli ještě někdy budeme mít to nejhorší za sebou a jaké symboly budeme v tom případě ničit a měnit.

Nebo se raději můžeme ohlédnout a na základě těch téměř stoletých zkušeností říci: „Vážíme si našeho těžce získaného demokratického systému. Víme, že není ideální, ale neznáme lepší.“

Víme také, že demokracie stojí na svobodě a právu. Těmto pojmům ale nemusím stavět pomníky z kamene. Tyto principy musíme především trvale ochraňovat.

Vážíme si suverenity našeho státu. Víme, za jakou cenu jsme ji historicky získali a jsme připraveni ji bránit.

Vážíme si naší křesťanské kultury. Je výrazně starší než náš stát a stojí na ní základy celé Evropy.

Vážíme si pracovitých a šikovných lidí a víme, že je musíme podporovat. Na nich stojí budoucnost této země.

Vážíme si možnosti jít k volbám a volit v nich své zástupce a jejich prostřednictvím posouvat tuto zemi kupředu. Víme totiž, koho a proč volíme.

Víme, že budoucnost našeho státu je ve vzdělávání a víme také, že děti je potřeba naučit překážky překonávat, ne jim je odstraňovat z cesty.

Vážíme si toho, že žijeme v zemi, která se umí postarat o své nemocné a potřebné jak nikdy v historii a jako málokterá země na této planetě

A pokud jsme schopni tyto teze nejenom říkat, ale umíme si je vzít i za vlastní, potom máme velkou šanci na to, že už nebudeme strhávat symboly a bořit sochy příštích falešných bohů. Máme šanci na to, že naši budoucí představitelé budou moci říci: „Nevím, jestli má tahle země to nejhorší za sebou. Vím ale, že její správu máme ve svých rukou a jsme připraveni společně řešit všechny problémy které nám život přinese.“

A tahle šance je moje přání k zítřejšímu svátku naší země.

 

Petr Beitl, primátor

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy

 • 29 / 10 / 2018

  28. říjen 2018

  Projev primátora Jablonce nad Nisou a poslance Parlamentu ČR Petra Beitla u příležitosti 100. výročí vzniku republiky. 

 • 21 / 08 / 2018

  Projev Petra Beitla k 50. výročí srpnových událostí v roce 1968

  Vážené dámy, vážení pánové,

  před padesáti lety mínus jeden den český národ ulehl ke spánku v zemi, která věřila ve svou suverenitu a ráno se probudil v totalitě. Nikdo si tenkrát, v den mínus jedna, nemyslel, že by to mohlo být možné. Přesto se to stalo a může se to stát znovu, pokud ztratíme svou historickou paměť. Pokud si z mého projevu vezmete alespoň tento fakt, nemluvím tu dnes zbytečně.

 • 04 / 05 / 2018

  Projev k 73. výročí konce 2.světové války

  Projev Petra Beitla, primátora města Jablonec nad Nisou a poslance Parlamentu ČR u Památníků obětí 2. světové války Rýnovicích 4. května 2018.