Připomínka srpnových událostí 1968

22 / 08 / 2017

Jsou vzývány různé principy a hesla a je opět třeba, na pozadí vzpomínek na rok 1968 alespoň z tohoto místa připomenout ty nejdůležitější věci pro život. Pojmy jako je mír a svoboda. A teď opravdu nemluvím o svobodě kuřáka zapálit si v restauraci, ale o ohrožení svobody země a národa agresorem z vnějšku. Připomenout reálné pocity lidí, kteří večer ulehnou ve svobodné zemi a ráno se vzbudí v zemi okupované.

A tady bych rád také připomněl hlasy zpochybňující naši účast v projektech EU a NATO. Právě takové tragické události jako byl rok 1968 nám ukázaly, jak důležité pro naši zemi je být součástí většího celku demokratických zemí. Jak slabá je země velikosti České republiky v souboji mocností.

Můžeme mít řadu oprávněných výtek k procesům, které dnes v EU probíhají, ale nikdy bychom neměli zpochybňovat úlohu spojeného bloku evropských demokratických zemí.

Jak jsme zranitelní nám tragicky často připomínají teroristické útoky v naši bezprostřední blízkosti.

Dámy a pánové, prosím abychom minutou ticha uctili jak památku obětí okupace ze srpna 1968, tak obětí posledního teroristického útoku ve Španělsku.

Petr Beitl

Jablonec nad Nisou, 21. 8. 2017 

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy