O čističce a odtržení

15 / 12 / 2011

Fráze „not on my back yard“ (ne na mém dvorku) platí nejen ve staré dobré Anglii kde vznikla, ale i v české kotlině a Kokoníně. Způsoby, jakým je odpor k dění poblíž mého dvorku vyjadřován, mohou být také různé. Když se ale smíchá demagogie, osobní ambice jednotlivců a předvolební kampaň, může být tento koktejl docela smrtící.

Varianty umístění čističky byly zkoumány 3 roky. Nikdo netoužil, komplikovat si projednávání výběrem problémové lokality. Ani investor – SVS, a.s. neměl zájem navyšovat cenu akce tím, že bude technicky nadstandardně řešit dopady na okolní území. Pokud se ale nakonec podařilo získat souhlasná stanoviska všech dotčených orgánů, bylo splněno zadání. Toto zadání bylo vybudovat v Kokoníně kanalizační síť a napojit ji na odpovídající zařízení. Cena tohoto díla je řádově 150 miliónů korun. Podaří-li se komukoli omuto projektu zabránit, doplatí na to především občané Kokonína.

 

Pokud někdo tvrdí, že zabráněním realizace projektu hájí zájmy občanů, dopouští se hlubokého omylu. Je pouze otázkou času a trpělivosti dozorčích orgánů kdy ignorování řešení této problematiky může na občany dopadnout.   Současné řešení odpadních vod posílá znečištěnou vodu ze stovek  toalet, praček, myček a jiných zdrojů znečištění, oficiálně nebo neoficiálně, přímo do Mohelky. Dále k sousedům do Pulečného, Rychnova a dalším po proudu řeky. Proto čističku skutečně nepokládám pouze za věc občanů Kokonína.

 

Technické řešení není ideální, ale je dobré. Je to dobrá zpráva nejenom pro naprostou většinu ze 1750 obyvatel Kokonína, ale i pro tisíce dalších, kdo žijí na jejich březích.

Podstatou demokracie je to, že pokud se držíme dohodnutých pravidel, řídí se menšina vůlí většiny. A těm pravidlům se říká zákony České republiky. A je třeba potvrdit, že při projednávání tohoto projektu nebyl porušen žádný zákon ani norma a nebyla uplatněna ani žádná výjimka.    

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy

 • 29 / 10 / 2018

  28. říjen 2018

  Projev primátora Jablonce nad Nisou a poslance Parlamentu ČR Petra Beitla u příležitosti 100. výročí vzniku republiky. 

 • 21 / 08 / 2018

  Projev Petra Beitla k 50. výročí srpnových událostí v roce 1968

  Vážené dámy, vážení pánové,

  před padesáti lety mínus jeden den český národ ulehl ke spánku v zemi, která věřila ve svou suverenitu a ráno se probudil v totalitě. Nikdo si tenkrát, v den mínus jedna, nemyslel, že by to mohlo být možné. Přesto se to stalo a může se to stát znovu, pokud ztratíme svou historickou paměť. Pokud si z mého projevu vezmete alespoň tento fakt, nemluvím tu dnes zbytečně.

 • 04 / 05 / 2018

  Projev k 73. výročí konce 2.světové války

  Projev Petra Beitla, primátora města Jablonec nad Nisou a poslance Parlamentu ČR u Památníků obětí 2. světové války Rýnovicích 4. května 2018.