Nouzový stav a otazníky kolem něj

30 / 04 / 2020

V nouzovém stavu vám vláda může zakázat všechno, od podnikání až po volný pohyb. Může vám nařídit, co máte dělat nebo i zabavit věci. Může všechno, co normálně ne. Proto není možné, aby nouzový stav byl „jen tak“. Ne kvůli rozmarům opozice, ale kvůli rozmarům vlády. Aby neomezila lidi víc, než je s ohledem na nebezpečí pandemie potřeba. Ani o den více.

Soud rozhodl o nezákonnném postupu vlády, když v rámci nouzového stavu (vyhlášený podle krizového zákona 12. 3.) přešla na rozhodování Ministerstva zdravotnictví mimo režim nouzového stavu podle zákona o ochraně veřejného zdraví (23. 3.)

 Proč? Aby nemuseli poškozené občany odškodňovat! Vědomě přešla vláda do jiného režimu rozhodování. Udělali to ne pro lidi a pro jejich ochranu, jak tvrdí, ale proti lidem.

Omezující opatření takového rozsahu, jako se děje, musí být přijímáno v režimu nouzového stavu, aby se vláda musela zodpovídat voleným zástupcům občanů. Vláda se díky vlastní chybě dostala do pasti a na základě rozsudku soudu o nezákonném postupu musela požádat sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 25. května.  Skutečností je, že tato žádost nebyla podložena žádnými relevantními daty či parametry, k čemu by byl tento čas využit.

V úterý 28. 4. 2020 jsme ve sněmovně odhlasovali prodloužení do 17. května 2020, ale chceme slyšet jaký je další plán vlády a jaký bude další postup.

 

 

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy