Česko-čínské vztahy

11 / 06 / 2012

Jablonec nad Nisou uzavřel partnerství s jihočínským městem Beihai  oboustranným podpisem smlouvy vloni v srpnu v Jablonci nad Nisou a letos v únoru v Beihai. Spolupráce obou měst byla navázána na popud Česko-čínské obchodní komory a Okresní hospodářské komory v Jablonci nad Nisou. Obě tyto instituce vidí v začínající spolupráci příležitost pro obchodní propojení tak vzdálených a odlišných zemí jakými Čína a Česko jsou. Podle slov prezidenta Česko-čínské komory Jiřího Schramla usilovaly obě strany o vzájemnou spolupráci poměrně dlouho a nebylo lehké najít v Čechách partnery. Specifické pro tyto vztahy je i propojení  ekonomické a politické sféry a budování vzájemné důvěry.

A právě  propojování  politických i ekonomických vztahů je pro nás neobvyklým a náročným úkolem.

I proto jsme u příležitosti návštěvy zástupců čínských firem v Jablonci uspořádali pracovní seminář pro podnikatele Open Gates 2012. Už jen jeho název, který v překladu znamená “otevřené brány“, napovídá, že města Jablonec a Beihai nabídla otevřený prostor pro jednání podnikatelů z obou zemí. Záleží jen na zástupcích firem, zda naleznou společnou řeč, společný zájem a na konci složitých jednání uzavřou kýžený kontrakt. Nejblíže na cestě k podepsaným smlouvám jsou členové Svazu výrobců bižuterie, kteří již mají první „oťukávací“ jednání za sebou z února, kdy doprovázeli mě jako primátora města a zástupce obchodní a hospodářské komory na cestě do Beihai. Kvalitní české sklo a bižuterie jsou pro Číňany zajímavým artiklem a žádaným doplňkem tamního módního trhu.

Jedno je jisté. Čína je jiná. Nesnese naše evropské příměry, nesrovná se s našimi hodnotami nenechá si do svých věcí mluvit. Jde svoji cestou a já si netroufám tuto cestu hodnotit. Z našich vzájemných rozhovorů jsem však už pochopil, že Čína má velký zájem o spolupráci se zbytkem světa a nabízí světu přátelskou ruku a otevřenost. V miliardové Číně jsou tisíce měst, která se snaží navázat vztahy s ostatními městy a státy a je jenom na nás, zda chceme tento proces sledovat jako diváci nebo být jeho účastníky.

Mnozí škarohlídi varují před Čínou jako zemí, která vytváří plagiáty zboží všeho druhu, že chce pouze zkopírovat vzory nebo sklářské technologie. Tady je potřeba připomenout, že doba vývozu benglí (skleněných náramků) do Indie po tunách nebo vývoz čehokoli po vagónech do Sovětského svazu je už opravdu pryč. Pokud chtějí jablonečtí skláři a výrobci bižuterie v tomto vztahu uspět, musí být schopni nabídnout jedinečné produkty a také je velmi rychle inovovat v souladu s módními trendy. To je sice velmi náročné, ale na druhou stranu to pro toho, kdo situaci pochopí a zvládne, nabízí mnoho šancí.

Je tedy jen na našich sklářích a podnikatelích, zda do otevřených dveřích vstoupí a pokusí se rozjet jednu z možných variant budoucnosti našeho tradičního odvětví. Jisté je, že ta cesta bude dlouhá, ale tomu, kdo se na ni vydá, nabízí získání nových zkušeností, které se dají uplatnit v celém světě.

Já osobně budu velmi rád pomáhat všem, kteří budou moji podporu potřebovat. 

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy