Architektonická soutěž je úspěch

29 / 09 / 2017

Podařilo se také zrekonstruovat ortopedii v naší nemocnici, za což patří můj dík celému jejímu vedení i všem, kteří se o neustálý rozvoj jablonecké nemocnice zasazují. Stavbu pavilonu interní medicíny plánujeme zahájit na jaře příštího roku. Nejprve je třeba znovu vypsat výběrové řízení na zhotovitele, jelikož se změnily podmínky na trhu stavebních prací a firma Metrostav oznámila, že není schopna garantovat cenu vysoutěženou na začátku letošního roku.

To, co bych ale rád vyzdvihl, je vypsání architektonické soutěže na podobu dopravního terminálu v Kamenné ulici. Je to vůbec poprvé, co se Jablonec do tak náročné záležitosti pustil. Poučili jsme se ze způsobu vyhlášení architektonických soutěží, např. v Liberci na jeho terminál, nebo v pražském Národním muzeu. Dopravní terminál ovlivní podobu dolního centra města na mnoho let. S tímto vědomím jsme se pustili do náročného procesu. Požadavky na funkci, kterou máme my jako město, a požadavky architektů na vzhled jsme museli pečlivě sladit s literou zákona. Při práci na zadání soutěže bylo nutné se popasovat se složitými zákonnými podmínkami, předvídat rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a zároveň respektovat Českou komoru architektů, jejíž připomínky se leckdy se zákonem rozcházejí. Celý proces byl velmi náročný. Jsem hrdý, že se nám to v Jablonci podařilo a soutěž je dle všech zákonných regulí vyhlášená. Jsme zase o krok dál a o mnoho zkušeností bohatší. Je teď na architektech, kteří se přihlásí, jak se se k zadání postaví. Jistou zárukou kvality při budoucím posuzování vidím v šíři odborné poroty, jejíž součástí je i belgický architekt Robbrecht, který má zkušenosti se stavbami budov v historických centrech měst.

Petr Beitl, primátor

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy

 • 29 / 10 / 2018

  28. říjen 2018

  Projev primátora Jablonce nad Nisou a poslance Parlamentu ČR Petra Beitla u příležitosti 100. výročí vzniku republiky. 

 • 21 / 08 / 2018

  Projev Petra Beitla k 50. výročí srpnových událostí v roce 1968

  Vážené dámy, vážení pánové,

  před padesáti lety mínus jeden den český národ ulehl ke spánku v zemi, která věřila ve svou suverenitu a ráno se probudil v totalitě. Nikdo si tenkrát, v den mínus jedna, nemyslel, že by to mohlo být možné. Přesto se to stalo a může se to stát znovu, pokud ztratíme svou historickou paměť. Pokud si z mého projevu vezmete alespoň tento fakt, nemluvím tu dnes zbytečně.

 • 04 / 05 / 2018

  Projev k 73. výročí konce 2.světové války

  Projev Petra Beitla, primátora města Jablonec nad Nisou a poslance Parlamentu ČR u Památníků obětí 2. světové války Rýnovicích 4. května 2018.