Zákon o veřejném zdraví nepodpořím

Zákon o veřejném zdraví nepodpořím

09 / 06 / 2021

Vzhledem k množství dezinformací šířícími se společností, pokládám za důležité vyjádřit se k tématu Covid pasu a zákona o veřejném zdraví (sněmovní tisk 1231)

Epidemie ustupuje. Především díky očkování. Je ovšem těžko zpochybnitelný fakt, že jednotlivé státy světa i Evropy budou v tomto roce svá území chránit a budou tvořit pravidla vstupu pro návštěvníky z jiných zemí. V rámci Evropy se státy snaží domluvit na jednotných pravidlech pro zjednodušení kontroly bezinfekčnosti. Tak vznikl projekt evropského Covid pasu.

Co je Covid pas?

Jednotný evropský certifikát dokládající, že jeho držitel podstoupil očkování, test, nebo prodělal nemoc covid-19.

K čemu slouží?

Zjednodušuje cestování napříč Evropou v době covidové a pocovidové.

Co je důležité?

Byl schválen v procesu dohody členských států Evropské unie.

Nikomu nic nenařizuje.  Je na jednotlivých členských státech, jaká pravidla a lhůty si nastaví.

Je vydáván bezplatně na základě žádosti.

Celá právní úprava má omezenou platnost na 12 měsíců. Nejedná se tedy o trvalý stav.

Poznámka

Je zvláštní, že hlavními odpůrci Covid pasu jsou ve sněmovně jedinci a subjekty, které akcentují nezávislost států v rámci Evropy. Mám za to, že popírají právo každé země stanovit pravidla pro vstup na její území. Já jsem přesvědčen, že každá země na to má právo, že je potřeba tato pravidla respektovat a maximálně zjednodušit proces kontrol.

 

O čem je zákon o veřejném zdraví?

Podle předkladatelů je to právní úprava nutná pro vystavení certifikátu. Podle mě a ODS je tato právní úprava nadbytečná. Certifikát má obsahovat údaje, které stát už má. Získal je v průběhu léčení či očkování. Díky zákonu o právu na digitální služby máme nárok tyto informace od státu bezplatně získat. Existující systém Czechpoint je připraven tato data zpracovat a certifikáty vydávat.

Proto dnes nepodpořím projednávání tohoto zákona.

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy