Z Jablonce do Liberce za pár minut

Z Jablonce do Liberce za pár minut

01 / 06 / 2018

Zdroj: www.mestojablonec.cz

Od 1. června mohou auta oficiálně jezdit po nové silnici spojující Jablonec nad Nisou a Liberec. Přeložka silnice I/14 se začala stavět v březnu 2016, měří 2,6 km a stála necelých 296,5 milionu korun.

 „Dnes zprovozněná přeložka znamená výrazné zkvalitnění dopravního spojení mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Nová komunikace totiž převezme dopravu ze silnice III/29024 a z části i ze stávající I/14. Tím bude umožněno komfortnější spojení nejen mezi oběma městy, ale i oblastí Krkonoš ze severozápadní části republiky“, okomentoval zprovoznění stavby generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Zprovozněná přeložka silnice I/14 výrazně přispěje k plynulosti a bezpečnosti silničního provozu mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Zkrátí se průměrná délka cesty a sníží se hluková zátěž obyvatel, kteří žijí v okolí silnice. Výrazně si oddechnou i obyvatelé Proseče a Lukášova, kudy vedly objízdné trasy a zkratky.

„Na novou komunikaci jsme čekali téměř 20 let, stav té původní neodpovídal požadavkům moderní dopravy. Samozřejmě si uvědomujeme, že nová silnice bude sloužit nejen pro místní dopravu, ale i pro tu tranzitní. V této souvislosti jsem rád, že ŘSD v horizontu 4-5 let počítá se zahájením stavby západního obchvatu. Jižní obchvat je zatím ve fázi studie, ale i nadále pracujeme na tom, abychom vymístili kamionovou dopravu z centra města,“ řekl primátor Petr Beitl. 

„Děkuji všem obyvatelům, na které padla stinná stránka stavby, občanům žijícím v bezprostředním okolí silnice, a zejména těm, kteří museli vydržet zátěž způsobenou nárůstem dopravy na objízdných trasách. Přeji všem šťastnou a plynulou jízdu a doufám, že nová komunikace přispěje k rozvoji jablonecko-liberecké aglomerace,“ řekl na závěr Beitl.

Jako jedni z prvních se po zbrusu nové silnici projeli jablonečtí hasiči se svou krásnou stoletou Pragovkou. Symbolicky tak propojili letošní sté výročí republiky s moderní stavbou.

Data o stavbě

 Hlavní trasa:

délka: 2610 m

kategorie: S11,5/70

plocha vozovek: 32 330 m2

počet všech stavebních objektů: 62

 zhotovitel: M-SILNICE a.s.

cena: 296,5 mil. Kč (bez DPH)

délka výstavby: 03/2016 – 06/2018

Video - stavba silnice od začátku do konce

www.rsd.cz

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy