Vyslovení nedůvěry vládě - jasný postoj sněmovny

Vyslovení nedůvěry vládě - jasný postoj sněmovny

30 / 04 / 2021

Vyslovení nedůvěry vládě je krokem A v okamžiku, kdy vláda přišla o podporu komunistů, čili ztratila většinu ve sněmovně a s tím i sílu a legitimitu vládnout. Pokud se to podaří, bude krokem B shánění 120 podpisů nutných k rozpuštění sněmovny a krokem C předčasné volby. Po celou dobu jsme připraveni jednat s parlamentními stranami napříč o úřednické vládě nespojené se žádnou stranou, která by dovedla zemi k volbám.

Argumenty, že tyto kroky ohrozí stabilitu naši země, jsou liché.

V situaci, kdy premiér, vícepremiér  a prezident, při vědomí vážné situace o výbuchu ve Vrběticích odvolají ministra zahraničí a prezident země ve svém proslovu verbálně kolaboruje s Ruskem.

Ve chvíli kdy premiér země, ten, který by měl se spojenci vyjednávat, je evropskými orgány oficiálně označen za konzumenta neoprávněných dotací.

V takové chvíli může jasné stanovisko parlamentu ukázat, že Česká republika je spojenec, který je při smyslech, chová se racionálně a odhadnutelně a snaží se mít své vnitřní záležitosti pod kontrolou. Stejně neobstojí argument, že tímto krokem dostane více moci do rukou prezidenta. Události posledních týdnu ukázaly, že prezident si s premiérem domluví nejenom výměnu ministrů, ale už i jejich náměstků. V takové situaci, ani vlastní vládu nepotřebuje

Uvědomujeme si, že na tuto akci máme kriticky málo času, nechceme volby červenci ani v srpnu a předčasné volby v září nemají smysl. Důležitá podmínka – schválení volebního zákona - je splněna. Senát přijal sněmovní verzi. Schází jen podpis prezidenta.  

Předčasné volby jsou klíčové v tom, že ukončují nějaký nevyhovující stav – v našem případě by zkrátily dobu, kdy nám vládne kabinet Andreje Babiše. Nelze popřít, že by je také provázel jistý neklid a další na ně navazující neplánované události. 

To je ovšem už cena za takovýto mimořádný zásah do dění, kterým bezpochyby předčasné volby jsou. Proti tomu stojí jasný argument. Každý den této vlády škodí České republice.

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy