Vláda je bezradná. Navzdory tomu odmítá jednat.

Vláda je bezradná. Navzdory tomu odmítá jednat.

10 / 02 / 2021

V předvečer dalšího jednání o prodloužení nouzového stavu, který nepodpořím, se zamýšlím nad tím, co nouzový stav znamená a co vláda naší země nečiní pro to, aby mohla naše republika opět fungovat.

Nouzový stav má být výjimečnou situací. Vláda ho má použít v krizové situaci, ve které běžné zákony nestačí, s cílem ochránit životy, zdraví či majetek občanů. Na jednu stranu nozový stav umožní vládě nasazovat na pomoc do nemocnic vojáky, na druhou stranu je také možné omezovat svobodu a práva občanů, a proto by taková situace měla být co nejkratší.

Pokud krizová situace trvá déle, máme v naší sněmovně nástroje jak v podobně nouzovém – zrychleném režimu projednat zákony, které vládě i jiným orgánům státní moci umožní čelit krizové situaci bez nouzového stavu.

Jednou z klíčových podmínek, kterou koalice SPOLU (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL) dala vládě před zítřejším jednáním o prodloužení nouzovém stavu je proto projednání návrhu pandemického zákona, který by pravomoci vlády v pandemické situaci definoval tak, aby mohla účinně rozhodovat i bez nouzového stavu. Do doby přijetí takové legislativy žádáme, aby vláda předložila konkrétní seznam požadavků, k nimž nouzový stav potřebuje.

Dalšími podmínkami jsou:

Postupné otevření škol

Žádáme postupný návrat žáků a studentů do škol. V první fázi by se měla prezenční výuka obnovit pro první stupeň a deváté třídy základních škol a maturitní a závěrečné ročníky škol středních.

Umožněna by měla být též praktická výuka v odborných školách, a to i v omezených skupinách, a individuální výuka v základních uměleckých školách. Pro všechny učitele by měl kabinet zajistit respirátory FFP2, pro plošné testování žáků jsou pak podle ODS, KDU-ČSL a TOP 09 nutné šetrné antigenní testy, tedy ne ty založené na výtěru z nosohltanu. Pedagogové by také měli být prioritně očkováni.

Stanovit jasná a předvídatelná pravidla pro odškodnění firem postižených vládními nařízeními a jejich dopady. Současně omezovat pouze ty činnosti, u kterých je schopna doložit dopad na šíření epidemie. 

To znamená přijetí odškodňovacího zákona, podle kterého by měl stát platit podnikatelům plnou výši fixních nákladů, pokud kvůli vládním opatřením museli činnost zcela zastavit. V případě omezení činnosti by šlo o náhradu poloviny fixních nákladů. Obnovit chceme odpuštění odvodů pro živnostníky a malé firmy.

Plán očkování a testování

Požadujeme vyřešení distribuce vakcín, vybudování robustního registračního systému na očkování proti covidu-19, zveřejnění dat o množství a harmonogramu dodávek vakcín a též smluv týkajících se očkování. Zásadní je také zahájení masivního testování.

Bohužel, vláda v čele s premiérem, trvale odmítá o těchto pro nás klíčových bodech jednat. Odmítá zahájit jednání o výše uvedených návrzích, které už měsíce leží ve sněmovně. Současně nedokáže přijít s jasnou koncepcí a pravidly, která by platila pro každého. Naopak, jediné s čím přichází, jsou represe. Odpovědnost za další vývoj v naši zemi, tak padá plně na její hlavu.

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy