Vláda České republiky to zvládá

Vláda České republiky to zvládá

01 / 09 / 2023

Se začátkem školního roku si dovolím shrnout dosavadní činnost vlády. Energetická krize, válka na Ukrajině, migrační vlna a uprchlická krize, rekordní inflace. Pro vládu, kterou občané zvolili, aby pomohla naší zemi, to byly obrovské komplikace. Navzdory populistickým výkřikům opozice je třeba nahlas říct, že to vláda Petra Fialy zvládá.

Hlavním úkolem je práce na stabilizaci rozpočtu a důchodového systému naší země. Po 8 letech česká vláda opět k těmto problémům přistupuje zodpovědně a má odvahu k nutným reformám. Měníme kurs od cesty do propasti k prosperitě. Není to jednoduché, ale je to nutné.

ČR přijala 400 tisíc Ukrajinců. Nedošlo ke vzniku ghett ani zvýšení kriminality a naprostá většina těch, kteří mohou pracovat, si našla zaměstnání a odvádí státu daně. To vše díky souboru zákonů Lex Ukrajina, které vytvářely, měnily a postupně zpřísňovaly podmínky podpory pro pobyt Ukrajinců. Válka ukázala nutnost plnit závazky ČR vůči NATO a výdaje na obranu státu dnes činí 2 % HDP.

I s energetickou krizí jsme se pod vedením Fialovy vlády poprali statečně. A řešily se především nové strategické úkoly. Dosáhli jsme nezávislosti na ruském plynu a pracujeme na stejné pozici k ruské ropě. V EU se podařilo prosadit jádro jako bezemisní zdroj. Bude se stavět nový blok Dukovan. Máme plné zásobníky plynu a k zimě už nikdo nemusí vzhlížet s obavami. Ceny energií i pohonných hmot opět klesají a černé scénáře kreslené opozicí se nekonají. Z turbulentního cenového prostředí míříme ke stabilitě.

Seniorům, jako jediné sociální skupině, vláda letos kompenzovala inflaci hned třemi valorizacemi. Letos sice došlo ke snížení mimořádné valorizace, která byla předvolebním tahákem minulé vlády, ale i tak průměrný důchod vzrostl o 760 korun. Vzrostlo existenční minimum a více lidí dosáhne na příspěvek na bydlení. Teď už jen zajistit, aby ho lidé nezneužívali.

A podnikatelé? Pro ně vláda měla a má tzv. antibyrokratické balíčky, aby jim ulevila. Co v nich je? Zrušená EET, vyšší limit příjmů pro odvod paušální daně, vyšší limit povinné registrace k DPH, rušení zbytečných formulářů, povinných lékařských prohlídek pro zaměstnance v nerizikových profesích atd. Věděli jste, že už se neplatí silniční daň pro auta do 12 tun? 

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy