Quo vadis, Ještěde ?

Quo vadis, Ještěde ?

02 / 02 / 2012

Loňského 13. prosince udělalo krajské zastupitelstvo na svém 11. zasedání poslední tečku za projektem koupě hotelu Ještěd. Usnesením číslo 457 zrušilo zájmové sdružení právnických osob Ještěd, které bylo složeno ze zástupců Libereckého kraje, města Liberce a provozovatele hotelu Ještěd s.r.o. Původním účelem tohoto sdružení bylo převzetí správy objektu od Českých radiokomunikací, příprava odkoupení a rekonstrukce objektu. Krajský symbol a dominanta Ještěd tak propásl čtvrtou šanci zásadní modernizace, eventuelně šanci k zápisu do seznamu UNESCO.

 

První šancí byla privatizace v devadesátých letech - v té době koupila objekt společnost Jizera a.s., která však po vytunelování kreditní banky Plzeň skončila neslavně v konkursu. Druhou šancí byl po koupi objektu od správce konkursní podstaty v roce 2000 nový vlastník a zároveň historický provozovatel České radiokomunikace. Původně měla tato společnost, která provozuje na Ještědu veškerá vysílací zařízení, s objektem velké plány. Bohužel, během dvou let stačila zrekonstruovat jen vnější plášť, vlastní provozní prostory a vyměnit původní okna. Potom společnost změnila vlastníka a prošla výraznou restrukturalizací a rekonstrukce se v tu chvíli zastavila.

Třetí šance přišla v roce 2005, kdy pracovníci firmy, v té době přejmenované na Radiokomunikace, připravili v dobré víře projekt rekonstrukce a zažádali o grantový příspěvek Norské fondy. Jejich žádost ale zamítli ministerští úředníci v Praze.

Čtvrtou a poslední šancí bylo usnesení krajského zastupitelstva ze srpna roku 2008, v němž zastupitelé schválili záměr koupě horského hotelu Ještěd. Na neštěstí pro Ještěd ve volbách došlo téhož roku ke změně politické reprezentace a koalice v čele s ČSSD již schválené usnesení nenaplnila. Předchozím zastupitelstvem vyčleněných 100 miliónů korun zmizelo během tří let vlády ČSSD v krajském rozpočtu.

V červenci příštího roku oslaví Ještěd 40. narozeniny. Dnes je těžké odhadnout, kdo se objeví jako reprezentant kraje na této oslavě. Přál bych si jen, aby to byl někdo, komu osud krajské dominanty nebude lhostejný a kdo dokáže připravit a také zrealizovat šanci pátou. Už kvůli památce pana architekta Hubáčka.

Ing. Petr Beitl,
člen Zastupitelstva LK za ODS

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy