Proti epidemii týmem odborníků nebo marketingem premiéra?

Proti epidemii týmem odborníků nebo marketingem premiéra?

25 / 09 / 2020

Od října 2020 budou v Kalendáři Liberecka vycházet moje články, postřehy a glosy k aktuálnímu dění v naší republice. První text jsem věnoval koronaviru, který je v současné době nejčastějším tématem nejen mediálních výstupů, ale i rozhovorů a vtipů mezi lidmi. Bohužel, postupy Vlády ČR jsou spíš k pláči.

Od  4. srpna ODS, resp. Miloš Vystrčil jako předseda Senátu, otevřeně vyzývá ke svolání krizového štábu. Nedokážu pochopit, proč premiér Babiš už podruhé ztrácí čas a odmítá nasadit tým, který je nejlépe připraven čelit krizi. Má strach, že před občany bude předstupovat někdo jiný než loajální členové jeho hnutí? Opravdu chce vše řídit sám a z nás udělat oběti jeho politického marketingu? Máme přijímat opatření, jejichž podstatou je zvýšení popularity premiéra nebo se řídit radami týmu nezávislých odborníků?

Krizové štáby jsou orgány, o kterých v dobrých časech vědí jen zasvěcení. Orgány, které mají své místo ve všech strukturách státu. Ve městech, krajích i na státní úrovni. Na všech úrovních mají propracovanou strukturu činnosti, pravidelně cvičí, mají připravené místnosti krizového řízení, které jsou vybavené komunikační technikou, a jsou schopné autonomně fungovat v každé situaci.

Jejich členy jsou jmenováni starostové, hejtmani i vládní činitelé, ale především odborníci napříč resorty. Důležitou součástí jsou složky integrovaného záchranného systému – policie, hasiči, zdravotníci, armáda, dále správci hmotných reserv, odborníci na kybernetickou bezpečnost, epidemiologové.

Ze své podstaty je to na každé úrovni nejlépe připravené těleso připravené čelit jakékoli hrozbě, ať už tu někdy byla nebo ne. A jeho podstatou je i sdílení a předávání důležitých informací a především výstupy na veřejnost eliminující nebezpečí pro obyvatele naší země. Pravidelně se setkávají a nacvičují součinnost, aby byli připraveni ve chvíli, kdy se počítá každá hodina. A na každé úrovní jsou krizové štáby aktivovány v okamžiku, kdy je potřeba koordinovaně čelit nějakému ohrožení – povodni, sněhové kalamitě, požáru velkých technických celků nebo epidemii. Ve velké většině měst a krajů tyto krizové štáby starostové a hejtmani aktivovali. Proč se premiér brání udělat totéž i na státní úrovni?

Neztrácíme jen čas, ztrácíme zdroje ekonomické, finanční i lidské, ale to, co ministr zahraničí Vojtěch a vláda ztrácí nejrychleji, je důvěru občanů pro opatření, která by nás měla chránit.

Konečně odvolejte ministra Vojtěcha

Restartujte krizový štáb

Ihned zajistěte podmínky pro chod škol

Znásobte kapacity hygieny

Ekonomicky podpořte OSVČ a malé podnikatele

Petr Beitl, poslanec Parlamentu ČR za Liberecký kraj

 

PS: poté, co 18. září denní přírůstek nakažených překročil 3000 osob, se premiér Babiš rozhodl krizový štáb svolat

 

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy