Příspěvek pro Kalendář LIiberecka 1/2022

Příspěvek pro Kalendář LIiberecka 1/2022

30 / 12 / 2021

V posledních dnech a týdnech kromě covidu a očkování proti němu v médiích rezonuje hlavně téma jmenování budoucí vlády a rozhovorů prezidenta Miloše Zemana s jednotlivými ministerskými kandidáty. Premiéra Petra Fialu jmenoval prezident v neděli 28. listopadu s tím, že si chce s navrženými ministry nejdříve popovídat.

Petr Fiala se souhlasem ostatních koaličních partnerů respektoval přání prezidenta republiky. Na zámku v Lánech tedy postupně došlo k rozhovorům se všemi potencionálními ministry.

Mezitím jsme jako poslanci stran budoucí vládní koalice byli vystaveni poměrně velkému tlaku médií, abychom se vyjádřili k průběhu těchto rozhovorů a postoji prezidenta k jednotlivým ministerským kandidátům. Četli a slyšeli jsme různé novinářské příběhy. Osobně jsem velmi rád, že jsme se jako koalice drželi nepsaného pravidla, které patří ke slušné politice. Respektovali jsme dohody, nevyjadřovali jsme se předčasně a nepodporovali šíření chaosu. Už toho bylo dost.

Dnes (13. 12.) už víme, že prezident nehodlá schválit kandidáta na post ministra zahraničí, kterého na základě koaliční dohody nominovali Piráti. Já jsem přesvědčen, že Ústava mluví jasně. Nakonec i Miloš Zeman ve svém vyjádření z roku 1998 řekl, že prezident by měl v souladu s Ústavou ČR, která platí pro každého, jmenovat vládu tak, jak mu ji premiér předloží.  Skutečnost roku 2021 je bohužel jiná.

Všichni jistě vnímáme, že tato země potřebuje novou legitimní vládu co nejrychleji. Potřebujeme vládu, která bude mít mandát řešit všechno to, co naši zemi nejvíce pálí. Máme před sebou zásadní úkoly – zvládnout covidovou krizi, zvládnout energetickou krizi a co nejrychleji sestavit rozpočet na příští rok. Musíme také začít řešit situaci zahraničně-politickou, vysílání vojáků na polsko-běloruskou hranici či situaci na ukrajinsko-ruských hranicích a další vážná evropská témata.

Předpokládám, že ke jmenování vlády, ať už s ministrem zahraničí v osobě Jana Lipavského nebo bez něj, by mělo dojít 17. prosince a důvěru ve sněmovně by nová vláda měla získat začátkem ledna. Věřím, i v duchu splněných vánočních přání, že to tak bude a postupně se i v České republice vrátíme ke slušné pravicové politice, která ctí zákony, dohody i demokratické principy.

Vážení čtenáři, přeji vám po všech stránkách zdravý rok 2022!

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy