Příspěvek pro Kalendář Liberecka 12/2021

Příspěvek pro Kalendář Liberecka 12/2021

30 / 11 / 2021

V pondělí 8. listopadu došlo k podpisu koaliční smlouvy mezi pěti stranami, které před volbami tvořily dvě koaliční uskupení – ODS, TOP 09, KDU-ČSL jako koalice SPOLU a STAN a Piráti jako koalice PirSTAN. Všichni jsou si vědomi toho, že převezmou vládu v obtížné době.

Česká republika není v dobrém stavu, nás všech se dotýká krize ekonomická, zdravotní i hodnotová. Zástupci všech pěti stran deklarují, že se budou snažit nalézt rozumná a odpovědná řešení. V době, kdy píšu tyto řádky, se koná v rámci České pirátské strany referendum o vstupu Pirátů do vlády. Věřím, že se rozhodnou správně.

Ustavující schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v to samé pondělí se poprvé v historii naší země konala bez účasti komunistů. Já osobně to považuju za velké vítězství demokracie a dobrý signál pro Českou republiku.

Spolu s mými poslaneckými kolegy Vítem Vomáčkou a Markem Bendou ještě to pondělí zúčastnil v České Lípě první povolební besedy. Chtěli jsme tak za výraznou podporu koalice SPOLU před letošními volbami poděkovat ”Chvilkařům”. Lidem, kteří se do kampaně zapojli prostřednicvím Milionu chvilek pro demokracii a dělali vše proto, aby v naší zemi skončila vláda Andreje Babiše.

Dostalo se nám na oplátku poděkování za slušnou kampaň koalice SPOLU i za rychlé, poklidné a slušné povolební vyjednávání. Velmi mě potěšilo, že Petr Fiala má jednoznačnou podporu jako budoucí premiér. Zejména díky němu má česká politická scéna opět šanci získat důvěru našich občanů. Hovořili jsme samozřejmě i o současné politické situaci v Evropě, o pozici České republiky v rámci V4, o cenách energií a nutnosti přiklonit se k jaderné energetice. Padala i jména možných prezidentských kandidátů, protože volby prezidenta naší země nás čekají už na začátku roku 2023.

Ve čtvrtek 11. listopadu podal premiér Andrej Babiš demisi vlády. Do doby, než bude ustavena vláda nová, je Andrej Babiš pověřený řízením naší země a vlády v demisi. Nese proto plnou zodpovědnost za kroky, které činí ve všech oblastech. Velmi podstatné je samozřejmě zastavení či zpomalení šíření kovidu. Zcela zásadní jsou také veškerá rozhodnutí ekonomického charakteru, ale nesmíme zapomínat ani na naši zahraniční politiku. Tlak Běloruska a diktátora Lukašenka na hranice EU v Polsku v těchto dnech kulminuje. Vyzvali jsme proto Babišovu  vládu, aby podpořila jakákoliv opatření přijatá evropskými orgány či mezinárodním společenstvím vůči běloruskému režimu, která donutí Lukašenka k zastavení tohoto hybridního tlaku na Polsko a EU. Jde také o naši hranici!

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy