Poradna pro podnikatele v Jablonci nechává dveře otevřené. Zájem je.

Poradna pro podnikatele v Jablonci nechává dveře otevřené. Zájem je.

27 / 04 / 2020

Poradna pro živnostníky a malé podnikatele, kterou už druhý týden provozuje jablonecká ODS ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou v Jablonci nad Nisou, zůstane otevřená i v příštích dnech.

Vzhledem k okolnostem, přichází většina dotazů e-mailem. I nadále ale poradci nabízejí i osobní konzultaci. K té může dojít po předchozím objednání a za dodržení všech hygienických a bezpečnostních opatření.

Otázky, které přicházejí na e-mail v podstatě reflektují chaotická prohlášení vlády.

Složitá situace dopadá na ekonomiku společností s ručením omezeným, jednatelů, kteří nejsou současně zaměstnanci, fixní náklady… To dosud nikdo neřešil. K tomu další změny, jako např. příslib ministryně Maláčové o odpouštění sociálního pojištění… zkrátka není to jednoduché prostředí a lidé zcela logicky tápou. Stát změnami pravidel přehlednost situace velmi komplikuje,“ říká Petr Beitl, jablonecký poslanec, který vznik poradny inicioval. „Vláda se naštěstí vrátila k návrhu 80% podpory OSVČ, kterou navrhovala ODS, opozici se podařilo prosadit i podporu lidí pracujících na dohodu. Bude zajímavé sledovat, jak všechna přijatá opatření budou fungovat v praxi,“ uvažuje Beitl.

Praxe poradny, ale i informace z Okresní hospodářské komory v Jablonci ukazují, že státní systém funguje dobře jen pro jednoduché případy. Lidé, kteří nejsou jasně zařazení do škatulek, se v systému vládních kompenzací jen obtížně orientují.  „S nárokem na odškodnění si nejsou jisti například sportovní kluby, školy plavání, tance atd., které nejsou podnikatelskými subjekty, přesto vykazují ekonomickou činnost, mají zaměstnance a do finančních potíží se vzhledem k přerušení činnosti dostávají,“ přibližuje Boris Pospíšil z jablonecké Poradny pro podnikatele. „Snažíme se všem vyjít vstříc a máme pozitivní zpětnou vazbu. Tazatelé se k nám vrací se svými zkušenostmi, objevují se signály, že program Antivirus tak úplně nefunguje a ani program Covid II není k podnikatelům tak vstřícný, jak vláda prezentuje. Jsem zvědavý, jak se bude situace vyvíjet,“ dodává Pospíšil.

Jak poradna funguje?

Dotazy na jabloneckou poradnu je možné zasílat e-mailem na podnikatelska.poradna@gmail.com.

Osobní konzultace probíhají v poslanecké kanceláři na adrese Komenského 23/7 na pěší zóně v Jablonci nad Nisou. Kvůli individuálnímu přístupu a také současným omezením je nutné si návštěvu předem sjednat na telefonních číslech 777 025 101 a 603 489 934.

Zaměření poradny:

 • Přímá podpora OSVČ, tzv. „25“
 • Mzdy zaměstnanců podnikatele (program Antivirus a Kurzarbeit)
 • Sociální a zdravotní pojištění
 • Ošetřovné
 • Daň z příjmů fyzických osob
 • DPH
 • Daň z nabytí nemovitosti
 • Silniční daň
 • EET
 • Datové zprávy
 • Platba mýta
 • Podnikatelské úvěry a hypotéky

Za spolupráci děkujeme Komoře daňových poradců a poradenské společnosti Heureux.

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy