Peníze na kompenzační bonus pro OSVČ nemůžou jít z obecních rozpočtů!

Peníze na kompenzační bonus pro OSVČ nemůžou jít z obecních rozpočtů!

25 / 05 / 2020

Zítra ve sněmovně podpořím senátní návrh, kterým se budou bonusy pro OSVČ vyplácet ze státní kasy, ne z obecních a krajských rozpočtů.

Vláda si totiž do zákona o kompenzacích pro OSVČ propašovala skulinku, která uvádí, že část z podpory živnostníků mají zaplatit obce a kraje.

Sypu si popel na hlavu a je mi líto, že jsem v krizové době, kdy se o tomto zákonu hlasovalo, nepředložil pozměňovací návrh. Vzhledem k rychlosti, v jakém sněmovna tyto zákony v krizi projednávala – minimální čas na projednávání, všechna čtení najednou, potom zákon prošel. Poslanci v rychlosti hlasovali jako jeden muž i žena. Všichni pro podporu OSVČ, přesně v souladu s programem ODS.

Proč si vláda schválila rekordní rozpočtový schodek (300 miliard korun), když ho nechce použít na podporu podnikatelů a ekonomiky? Obce a kraje budou mít svých problémů s naplněním rozpočtů dost i bez těchto škrtů. Avizované dotace pro oživení investic jsou v nedohlednu a slibovaná státní pomoc se u obcí, stejně jako u podnikatelů, zatím mění ve fiasko.

ODS v rámci pozměňovacích návrhů úspěšně prosadila možnost podání žádosti emailem a snažila se o navýšení náhrady a rozšíření počtu dotčených osob.

Uvidíme, jak se zítra na senátní návrh bude tvářit vláda. Já doufám, že vezme tuto zodpovědnost na sebe a nebude zatěžovat obce a kraje. O dění ve Sněmovně vás budu zítra informovat.

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy