Otázky a odpovědi o energetice

Otázky a odpovědi o energetice

21 / 09 / 2022

Nabídnu vám odpovědi na otázky, které v souvislosti s vládním postupem zaznívají nejčastěji. Jelikož jsem poslancem vládní strany, kroky učiněné v oblasti energetiky podporuji a cítím za ně svůj díl odpovědnosti, dovolím si odpovídat v první osobě množného čísla.

Proč vláda přistoupila ke stanovení cenového stropu až nyní a nepřipravila řešení dříve?

Vláda postupuje v krocích. Nejprve jsme neměli dost plynu na zimu. Minulé vlády nás nechaly závislé na jednom zdroji z Ruska. A my jsme nakoupili plyn, naplnili zásobníky a zajistili kapacitu v LNG terminálu v Nizozemsku. Nemůžeme si sice vyskakovat, ale plyn na to, abychom to zvládli, máme.

Pro ty občany, kteří nebudou schopni tuto krizi zvládat, jsme připravili robustní systém sociální podpory, abychom opravdu nikoho nenechali padnout. Pomoc, kterou naše vláda na tento Deštník proti drahotě vyčlenila, je v přepočtu na HDP jednou z největších v Evropě.

Jelikož do toho na konci srpna fakticky zkolabovaly mezinárodní trhy, a ceny elektřiny se vyšplhaly do výšin, které by nebylo reálné kompenzovat, začala vláda jednat a podařilo se dosáhnout shody na principu zastropování na evropské úrovni. Toto jsme doplnili národním řešením.

A to všechno se povedlo necelý měsíc od bezprecedentního růstu cen, který způsobila ruská agrese na Ukrajině a cenová válka Vladimira Putina proti Západu.

Proč vláda dosud zastropování odmítala?

Bez dohody na evropské úrovni by to byl velmi rizikový krok. Například státní francouzská energetická společnost EDF, která řešila zastropování pouze pro občany, ve velmi krátké době zbankrotovala.  Společnou dohodu umožnila až ta zmíněná krizová situace v srpnu. Právě tato situace přivedla zodpovědné evropské ministry k jednomu stolu.

Jakou roli v tomto sehrávají emisní povolenky?

Emisní povolenky uměle zvedají ceny energie vyrobené z fosilních zdrojů, tedy např. z uhlí a plynu. Příjmy z jejich prodeje mají sloužit pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Tento systém mohl fungovat v letech, kdy byla elektřina a teplo za přijatelné ceny. V dnešní situaci se jedná o naprosto nesmyslný přístup. Potřebujeme taková pravidla, která nebudou uměle zvyšovat cenu. A to především u těch energií, které umíme vyrobit z našich zdrojů, ke kterým uhlí patří. Tento princip se zatím na evropské úrovni, navzdory úsilí našich europoslanců, prosadit nepodařilo, což není dobré. Čas zeleného blouznění skončil, když Putin zahájil válku na Ukrajině.

 

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy