Obyčejná lidská komunikace jako nástroj proti virálním e-mailům

Obyčejná lidská komunikace jako nástroj proti virálním e-mailům

11 / 12 / 2019

Sociální bydlení, statut trvalého bydliště, sociální dávky, ale zejména dezinformační e-maily. To byla témata rozhovorů na předvánočním setkání poslance Petra Beitla s Radou starších v Jablonci nad Nisou v úterý 10. prosince.

Problematika štvavých a virálně rozesílaných e-mailů shodou okolností přivedla to ráno do poslanecké kanceláře i dva občany z Liberce, kteří přišli apelovat na řešení nového fenoménu. Rádi se proto zúčastnili i navazujícího jednání Petra Beitla s Radou starších.

„Virtuální šmejdi jsou fenoménem posledních let. Úspěšně nahrazují obchodníky nabízející různé zboží od pánví až po elektřinu, a jsou o to nebezpečnější, že nemají tvář a jejich informace se díky lidské důvěřivosti šíří velmi rychle. Je potřeba na toto nebezpečí neustále upozorňovat a co nejvíce s lidmi mluvit a vysvětlovat," komentoval téma poslanec Petr Beitl.

Cílovka jsou senioři

Cílovou skupinou pro štvavé a lživé e-maily, které nepravdivě a záměrně zkresleně komentují společenskou a politickou situaci v naší zemi a dehonestují některé politiky a osobnosti veřejného života, jsou zejména senioři.

 Všichni přítomní se shodli, že zasílaným dezinformacím snadno podléhají hlavně osamělí lidé, kteří nemají tolik možností k rozhovorům s ostatními. E- mailovým zprávám zčásti nebo zcela uvěří a dál je rozešlou svým známým a přátelům. „Když vám přijde taková zpráva od někoho, koho léta znáte, nenapadne vás, že to může být nepravda,“ zaznělo u stolu. „Objevily se už i e-maily se zaručenými recepty a opatřeními na léčbu cukrovky. My dlouholetí diabetici víme, že to jsou hlouposti, ale ten, kdo s diabetem teprve začíná, si může zcela vážně ublížit,“ uvedla příklad dalšího okruhu témat dezinformačních e-mailů Hana Korcinová, předsedkyně jabloneckého Diaklubu.

Řešením je komunikace

„To základní řešení vidím v obyčejné lidské komunikaci,“ říká Beitl a dodává: „Účinně pomoci mohou i média, ať už regionální nebo celostátní. Podpořím každý smysluplný projekt, který pomůže s osvětou.“

Doporučení Petra Beitla:

  1. Nevěřte všemu, co vám přijde mailem.
  2. Uvažujte rozumně a diskutujte s lidmi kolem sebe.
  3. Ověřujte si fakta.

 

Rada starších má v současnosti 10 členů a je složená ze zástupců klubů seniorů v Jablonci nad Nisou. Jejím cílem je hájit zájmy seniorů a usilovat o aktivní zapojení seniorů do veřejného života v Jablonci.

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy