O Ukrajině, Rusku, svobodě a odvaze

O Ukrajině, Rusku, svobodě a odvaze

27 / 03 / 2024

V březnu jsme oslavili 25. výročí vstupu do NATO. Málokdo si během těch uplynulých 25 let dokázal představit, že právě toto výročí si budeme připomínat v tak mimořádné situaci, kdy čelíme válce v Evropě. Máme bezpečnostní smlouvy s našimi spojenci o vzájemné ochraně a plně tak naplňujeme heslo „Naše bezpečnost není samozřejmost“, které se stalo mottem letošního výročí. Česká republika musí být a je aktivní, sebevědomou zemí s promyšlenou bezpečnostní politikou.

S agresorem se nelze domluvit

Vpádem Ruska na Ukrajinu 24. února 2022 lety začal konflikt, který jasně ukázal, že ne všichni touží po míru. Ukrajina se už více než dva roky aktivně statečně brání. Tím, že ji podporujeme, ukazujeme, že jsme připraveni.

A stojíme na správné straně. Ukrajina nic nevyprovokovala, pouze se spravedlivě brání. Ruský režim naproti tomu každý den zbytečně zabíjí civilisty a likviduje své politické odpůrce. Prezidentské volby v Rusku byly zmanipulované. O demokracii nelze hovořit ani náhodou. Nemůžeme a nechceme se dívat stranou, protože imperiální ambice Vladimira Putina se na Ukrajině nezastaví. Zlu se musíme postavit čelem. S agresorem se totiž nelze domluvit. Vzpomeňme na Mnichov. Tenkrát dohody s Hitlerem taky válce nezabránily. Jediné, co můžeme dělat, je být silní, být připraveni se bránit a dávat to najevo. To je cesta k míru.

Jsem hrdý na českou iniciativu zajištění munice pro Ukrajinu

Klíčovým úspěchem vlády Pera Fialy jsou investice do obrany ve výši 2 % HDP. Mezi další důležité kroky patří uzavření obranné dohody s USA, zahájení modernizace české armády s důrazem na vzdušné síly, a zejména naše vojenská, ekonomická a humanitární pomoc Ukrajině.

Velkým přínosem České republiky, na který můžeme být právem hrdí, je i tzv. „Česká iniciativa“. Jde o společný nákup 800 tisíc kusů dělostřelecké munice, které jsou k dispozici na světových trzích. Na dodávku 500 tisíc kusů se už ve velmi krátkém čase podařilo peníze vybrat. K iniciativě se přihlásila Británie, Dánsko, Kanada, Švédsko, Holandsko, Litva a další země. Je to velký úspěch. Ukrajina dělostřelecké granáty potřebuje hned a my touto iniciativou překlenujeme dobu, dokud nebudou výrobní kapacity v Evropě dostatečné.  

Česká republika je plnohodnotným aktivním hráčem v evropské bezpečnostní politice a to považuji za úspěch nejen této vlády, ale všech, kteří pro podporu Ukrajiny zvedli a zvednou ruku. 

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy