O humanitární pomoci Palestině

O humanitární pomoci Palestině

23 / 10 / 2023

Jsme svědky dalšího mezníku dlouhodobého izraelsko-palestinského válečného konfliktu, který v říjnu vyvrcholil barbarským zabíjením civilistů včetně dětí. Česká republika palestinský stát dosud neuznala. Palestina je dnes ‚zemí – nezemí‘. Část států ji za stát nepovažuje a odmítá, část naopak ano. OSN považuje za území Státu Palestina Pásmo Gazy, Západní břeh, včetně Východního Jeruzaléma, v hranicích z roku 1967.

V Gaze od roku 2008 vládne s vysokou podporou teroristická organizace Hamás. Oficiální vláda reprezentovaná hnutím Fatáh sídlí na západním břehu Jordánu. Tato vláda je řízená od roku 2006 prezidentem Mahmúdem Abbásem a není schopna uspořádat volby, které by se už předem nestaly kořistí teroristů a radikálních islamistů. Vládne tedy 17 let bez voleb. Ovšem ani o úmyslech vlády prezidenta Mahmúda Abbáse nelze mít optimistické představy. V palestinských školách se vyučuje džihád a extrémní antisemitismus, jsou oslavováni mučedníci – vrazi izraelských civilistů. Palestinská veřejnost oslavuje zabíjení.

Pokud se ptáme, zda ukončit humanitární pomoc Palestině, je potřeba říci, že se zdaleka nejedná jen o humanitární stránku.

Evropská unie a další donátoři, kteří dlouhodobě podporují Palestinu miliardami dolarů, chtěli za své peníze především dosáhnout odstranění islámského radikalismu a snížení napětí mezi stranami konfliktu. Nástroji k tomu měla být podpora a rozvoj zdravotního, sociálního a školního systému a rozvoj samospráv, který by vedl k nějaké formě voleb a zahájení mírových rozhovorů.

Finanční podpora Palestiny dosahuje přibližně 8 % HDP země a to je vysoký stupeň závislosti celé ekonomiky. Pikantní je, že podobný poměr HDP mají výdaje na obranu v izraelském rozpočtu.

Pro všechny čas otevřít oči a sundat růžové brýle. Po posledních událostech je potřeba radikálně přehodnotit jakoukoli podporu zemi, kterou ovládají teroristé a vražda souseda je řešením problému.

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy