O hospodaření

O hospodaření

01 / 12 / 2023

Začátkem listopadu prošel tzv. konsolidační balíček v Senátu. I když byla a stále je kolem konsolidace veřejných financí velká diskuze, trvám na tom, že je to krok správným směrem. Jeden z nejvýznamnějších kroků, které může vláda udělat proti inflaci, je snižování deficitu státního rozpočtu. A to se děje. Musíme otočit klesající ekonomiku v naší zemi a snížení inflace je klíčové. Na základě odhadů ministerstva financí a ČNB se v příštím roce dostaneme pod pět procent.

Opozice donekonečna omílá, že současná vláda naši zemi zadluží. Zcela přitom ignoruje ekonomické souvislosti. Oni v letech před covidem těžili z ekonomické konjunktury, zemi se ekonomicky dařilo. A dlužno říci, že ne tak docela jejich zásluhou, protože se jedná o dlouhodobý proces. Kritici z řad opozice zapomínají, že během covidu postupovali nezodpovědně, rozdávali a nastavovali opatření, na něž se lehko zvyká ale jen obtížně se ruší a pro státní rozpočet jsou v dlouhodobém hledisku smrtící. Ekonomika otevřené ruky se zkrátka nedá dlouhodobě praktikovat.

Na naší vládě teď je, aby uhasila pomyslné požáry a vrátila ekonomiku České republiky zpět do sedla. V roce 2020 byl, díky nezodpovědnému hospodaření a dalším vnějším okolnostem typu covidové krize, deficit veřejných financí na úrovni 5,8 % HDP, od roku 2021 postupně tento deficit snižujeme, snažíme se ČR dostat do „černých čísel“ a daří se to. Není to jednoduché a bolí to. 

Možná namítnete, že i názory ekonomů na konsolidační balíček jsou různé. Jistě, k dosažení úspor vedou různé cesty a opatření. A vláda je vzala v potaz a vyhodnocovala, diskutovala a počítala. Ale připomínám, že vládní koalici tvoří pět stran, které zastupují různé voliče s různými zájmy a potřebami. A právě vládní politici se nakonec musí domluvit, udělat rozhodnutí a za to rozhodnutí nést zodpovědnost. A současná vláda se shodla na tomto konkrétním způsobu konsolidace veřejných financí.

Na státní peníze doporučuji pohlížet jako na domácí rozpočet. Pokud nemám na dovolenou, nemůžu na ni jet, anebo zkrátka musím šetřit někde jinde. Nikdo z nás si nemůže dovolit žít za víc, než může zaplatit. V opačném případě je to řešení jistě příjemné, ale krátkozraké a vede k dluhovým pastem, exekucím a do neštěstí.

Lidé volají po správném a zodpovědném hospodaření a úsporách, jakmile se ale určité omezení týká jich samotných, měl by se vzít jiný metr? To není zodpovědné, to je hloupé. 

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy