Kojenecké ústavy by měly být zrušeny do roku 2025

Kojenecké ústavy by měly být zrušeny do roku 2025

10 / 08 / 2021

Naprosto souhlasím s tím, že žádná ústavní péče nemůže nahradit laskavou náruč mámy a táty. A také vím, že první měsíce a roky života dítěte jsou velmi důležité. Sám mám tři děti. Podpořil jsem proto zákaz ústavní péče pro děti do tří let věku.

 

To rozhodnutí nebylo vůbec jednoduché. Samotné zrušení kojeneckých ústavů není žádné řešení. Stávající stav je totiž takový, že pro dnes umístěné děti náhradní péče neexistuje.

Současně kojeňáky odvádějí ve stávajícím systému dobrou práci především pro děti s vážným zdravotním postiženým, skupiny sourozenců a jiné těžko do pěstounské péče obtížně umístitelné děti. Proto tato zařízení zatím potřebujeme.

Najít adekvátní náhradu je úkolem pro další volební období. Stávající vládní garnitura s řešením příliš nepomohla. Svědčí o tom i schválení tohoto kroku opravdu na poslední chvíli. V systému stále chybí základní informace o počtech a stavu dětí v ústavech. Dokonce ani neexistuje dostatečný počet pěstounů. 

Zrušení kojeneckých ústavů je proto pouze prvním krokem na dlouhé cestě. Aby bylo skutečně reálné, je potřeba hodně práce na všech úrovních. MPSV pod vedením Jany Maláčové tento úkol vůbec nezvládlo.

 

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy