Je podpora sportovních klubů důležitá i pro vládu?

Je podpora sportovních klubů důležitá i pro vládu?

30 / 01 / 2020

Zdroj: odsregionliberec.cz

Podpora sportu je důležitá. I proto jsem se v interpelacích 23. 1. 2020 obrátil na ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagu s dotazem na zvláštní termíny dotačního programu V5 Sport 2020. Bohužel nebyl pan ministr osobně přítomen, odpověď bych měl obdržet písemně. Jakmile se tak stane, zveřejním ji zde.

 Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, 

při své práci v terénu jsem se setkal s problémem, který vzbuzuje loňská výzva V5 Sport, investice pro sportovní kluby a tělovýchovné jednoty. Konkrétně se jedná o podprogram 1.3.3.d)531, a tím problémem je závazný termín nejzazšího dokončení realizace dotovaných staveb. Připomínám, že jde o investiční titul, ve kterém lze získat prostředky od 3 do 30 mil. korun. Výzva byla vyhlášena 20. 9. loňského roku, ukončena 31. 10. téhož roku. A pozor, termín ukončení dotovaných akcí je do 31. 12. 2020, tedy tohoto roku. A podotýkám, že ke dnešnímu dni, to je řádově konec ledna, ještě nebyly vyhlášeny výsledky soutěže, subjekty tedy nevědí, zda v té soutěži uspěly.

 

 

A až bude soutěž vyhlášena, je dalším krokem vyhlášení soutěže na dodavatele stavebních prací, eventuálně dopracování stavebních dokumentací k dokumentacím prováděcím. Obecně řečeno, je tedy na proinvestování 30 mil. jedna zúžená stavební sezóna, samozřejmě pod rizikem ztráty dotace a sankcí. Přitom minimálně v loňském roce byla ve stejném dotačním titulu realizace rozdělena do dvou let. Všichni snad musí vědět, jaké problémy v dnešní době nedostatku pracovních sil a mnohdy i materiálu mají stavební firmy. A tlak na - z mého pohledu - zcela nesmyslný termín dokončení akce rozhodně nepřispěje k vysoutěžení výhodné ceny pro investory a představuje pro ně neúměrné riziko.
Ptám se tedy, vážený pane ministře, co si o tom myslíte, a dále, co vedlo úředníky ministerstva ke stanovení těchto podmínek. Děkuji.

Ing. Petr Beitl, poslanec PS PČR

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy