Den evropského dědictví v Jablonci byl zahájen ražbou groše

Den evropského dědictví v Jablonci byl zahájen ražbou groše

16 / 09 / 2012

Den evropského dědictví v Jablonci nad Nisou zahájil Petr Beitl netradičně - ražbou groše. Originální Grossus Melopolitanus - jablonecký groš - bylo možné získat pouze v sobotu 15. září na dvoře SUPŠ. Večer při slavnostním zakončení Dne evropského dědictví primátor Beitl razidla obřadně zničil.

První vyražený groš Petr Beitl symbolicky věnoval nové ředitelce SUPŠ Martině Baumannové, která pak primátora s manželkou provedla prostory školy a výstavou. Tu připravili studenti školy právě pro den památek. Petra Beitla, jako správného muže, zaujala Redukcírka, tedy místnost, kde se z modelů stávají skutečné medaile a mince. Historické stroje jsou stále funkční a studenty běžně využívané.

Výtvarným oddělením jablonecké ZUŠ, které sídlí v prostorách umělecké průmyslovky provedla návštěvníky jeho vedoucí Věra Činčarová. Žáci výtvarného oddělení se nezřídka stávají studenty SUPŠ. Aby ne, prostředí je skutečně inspirativní. "Obě školy žijí v příjemné symbióze a vycházíme si vzájemně vstříc," potvrdila ředitelka Baumannová.

Další kroky Petra Beitla směřovaly do Městské galerie MY, kde si s mladými architekty povídal o jejich výstavě a projektech, na kterých pracují. Převážně jablonečtí autoři představili manželům Beitlovým svoje projekty, které souvisí s letošním DED v Jablonci, jehož podtitul zní Mladím památkákm. Hovořili o tom, jak je jablonecká architektura obohatila, kde vidí její dědictví, v čem ji mohou nově obohatit oni. Zároveň se chlubili projekty, na kterých mají možnost pracovat v jihočeských obcích.

V Den evrospkého dědictví byla jako tradičně otevřena i budova radnice a primátorská kancelář. Děti dostávaly bonbóny a dospělí si mohli prohlédnout kromě prostor také historické pamětní knihy města, primátorský řetěz nebo zhlédnout film o Jablonci. Malí návštěvníci Adélka a Davídek neodolali a vyzkoušeli i primátorské křeslo.

 

Zpět na výpis

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy