Biskup Baxant požehnal statutárnímu městu Jablonec nad Nisou

Biskup Baxant požehnal statutárnímu městu Jablonec nad Nisou

17 / 09 / 2012

V obřadní síni jablonecké radnice v pondělí 17. září dopoledne proběhlo slavnostní setkání představitelů města, zástupců církví, které ve městě působí i zastupitelů s biskupem litoměřické diecéze Monsignorem Janem Baxantem. Biskup přijal pozvání primátora Petra Beitla a požehnal statutárnímu městu Jablonec nad Nisou.

 

„Občas je potřeba se zastavit, rozhlédnout a zamyslet se nad tím, co vlastně je a není důležité. V dnešní době, kdy se všichni za něčím ženeme a necháváme se nést různými proudy, je vzácné, když má člověk příležitost k zamyšlení. Dnešní akt takovou příležitostí rozhodně byl a jsem velmi rád, že v jedné chvíli byli v obřadní síni zastoupení lidé různého náboženského vyznání, lidé bez vyznání i lidé s různými politickými názory a všichni naslouchali vlídným slovům pana biskupa a měli možnost si z nich vzít to dobré,“ řekl primátor Beitl.

K přítomným hostům promluvila i Dagmar Oupická, farářka Ochranovského sboru při Českobratrské církvi evangelické v Jablonci nad Nisou, která v současné době předsedá místní ekumeně. 

Biskup Jan Baxant ve svém požehnání zdůraznil, že Bůh by měl ve městě přebývat, měl by vstoupit do všech domovů, aby se lidé měli dobře, a nezáleží na tom, zda jsou chudí či bohatí. Lidé by neměli být sami a měli by k sobě hledat cesty. Požehnání je vlastně takové přání dobra v náboženském slova smyslu.

„Jsem rád a jsem překvapen, že se vám podařilo zorganizovat milé setkání v tak pestrém složení lidí,“ pochválil biskup průběh aktu. Dodal, že městu ještě nežehnal. „Vnímám to jako dobrou věc a jasný signál o tom, že vztah k církvi se mění,“ řekl.  V Jablonci Monsignor Jan Baxant nebyl poprvé a podle svých slov se sem rád vrací.

 

Jablonec nad Nisou byl připsán na seznam statutárních měst ČR 12. Března letošního roku. Představitelé města nepokládali, vzhledem k napnutému rozpočtu a trendu úspor, za vhodné organizovat velkolepé oslavy k této příležitosti. Připomínky tohoto významného historického milníku v dějinách města se ale táhnou jako červená nit všemi akcemi pořádanými ve městě. Jablonec jako statutární město mohli občané zavnímat již na Velikonočních trzích nebo u příležitosti pořádání tradičního ohňostroje 30. dubna. Pondělní akt slavnostního požehnání statutárnímu městu odstartoval Týden modliteb pořádaný jabloneckými církvemi, na který plynule navážou Jablonecké podzimní slavnosti.

Zpět na výpis

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole

Glosy